Yaşam

Tam Eleştiri Alan ve Unutulmaz Yapımlara Sahip En İyi 15 Jake Gyllenhaal Filmi

2001 yapımı Donnie Darko sinemasıyla branşın ilgisini çekmeye başlayan Jake Gyllenhaal, mesleğine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Canlandırdığı farklı karakterlerle sinema seyircisinin beğenisini kazanan Gyllenhaal, bu süreçte birçok ünlü yönetmenle de çalışma şansı buldu. Karizmasıyla beyaz perdeyi dolduran Jake Gyllenhaal’ın en iyi performanslarını sergilediği 15 filmi sizler için listeledik:

17. Yaban Hayatı / Ateş Yeri (2018) IMDb: 6.8

14 yaşındaki Joe, Montana’nın küçük bir kasabasında ailesiyle birlikte yaşarken, profesyonel bir golfçü olan babası işsizdir. Bunalıma giren babası, yakınlarda çıkan büyük bir orman yangınını söndürme çabalarına katılmaya karar verir. Joe aldığı bu kararla babasız bir evde erken büyümek ve ailesini arada tutmak zorunda kalır.

16. Düşman / Düşman (2013) IMDb: 6.9

Tarih profesörü Adam, kız arkadaşıyla birlikte sıradan ve monoton bir hayat yaşamaktadır. Bir gün kendisine çok benzeyen bir oyuncuyu gören Adam takip eder ve adı Anthony olan bu oyuncuyla tanışır. Böylece bu iki insan birbirlerinin hayatlarına dahil olurlar. ‘Paralel Evren’ ve ‘Kaos Teorisi’ temalarına değinen ve gerilim türünde kurgulanan sinema, ünlü yazar José Saramago’nun bir romanından uyarlama.

15. Daha Güçlü / Vazgeçme (2017) IMDb: 6.9

Jeff, Boston Maratonu’na katılarak eski kız arkadaşı Erin ile barışmayı ve yeniden birlikte olmayı amaçlıyor. Her şey iyi başladığında ve Erin bitiş çizgisinde Jeff’i beklediğinde büyük bir patlama olur. Bu patlamada yaralanan ve hastaneye kaldırılan Jeff iki bacağını da kaybeder. Jeff, kız arkadaşı Erin ve ailesinin de desteğiyle aylarca sürecek bir tedavi ve terapi sürecine başlar. Film, 2013 Boston Maratonu saldırısında yaralanan Jeff Bauman’ın gerçek hikayesini anlatıyor.

14. Yıkım / Yeniden Başla (2015) IMDb: 7.0

Davis, karısını trajik bir araba kazasında kaybetmiş bir yatırım uzmanıdır. Yaşadığı kayıp nedeniyle ağır bir bunalıma giren Davis, bir yandan kontrolünü kaybetmeye başlar. Bir gün parasını yutan bankamatik için şikayet mektubu yazan şirketin müşteri temsilcisi Karen ile tanışır. Bu tanışma ve yakınlaşma hem Davis hem de Karen için umut uyandırır.

13. Jarhead (2005) IMDb: 7.0

Anthony Swofford’un romanından uyarlanan ve ünlü yönetmen Sam Mendes’in yönettiği film, Sacramento’da yaşayan ve Camus okumayı seven Anthony Swoff’u konu alıyor. 80’lerin sonunda askere alınan Anthony, kim olduğunu bilmediği bir düşmanla ve anlayamadığı bir nedenle savaşmak zorundadır. Sinemanın adı, Körfez Savaşı sırasında askerlerin saçlarına taktıkları ‘Jarhead’ yani ‘Jarhead’ adından gelmektedir.

12. Kardeşler / Kardeşler (2009) IMDb: 7.1

Sam ve Tommy iki farklı kardeştir. Sam orduda yüzbaşı olarak görev yaparken, Tommy zeki ama serseri bir gençtir. Sam lisedeyken aşık olduğu karısını ve iki çocuğunu bırakıp bir görev için Afganistan’a gider ama bir süre sonra helikopterinin düştüğü haberi gelir. Hapishaneden çıkan Tommy bu olaydan sonra ailesine bakar ama Sam yakalanarak kurtulur. Döndüğünde hem savaşın travmalarıyla hem de karşılaştığı yeni durumla baş etmeye çalışır.

11. Güney Patisi / Son Baht (2015) IMDb: 7.4

Billy Hope hızlı tempolu bir boksörken, karısının ani ölümüyle sarsılır, alkol ve uyuşturucuya saplanır. Kızının velayetinin elinden alınması ve evini kaybetme ihtimali üzerine kendini toplamaya karar verir. Eski boksör Tick ile çalışmaya başlayan Billy, hem mesleği için hem de kızının velayeti için büyük çaba sarf eder.

10. Gece Hayvanları (2016) IMDb: 7.5

Yazar eşinden yıllar önce ayrılan ve kendine yeni bir sistem kuran Susan, bir gün posta kutusunda bir roman taslağı bulur. Eski kocasının okumak ve fikir beyan etmek için gönderdiği taslak, yazarın yayımlanmamış ilk romanıdır. Susan ‘Gece Hayvanları’ adlı bu kitabı okurken geçmişi hatırlar ve hayatını sorgulamaya başlar.

9. Kaynak Kodu / Hayat Kodu (2011) IMDb: 7.5

Yüzbaşı Colter Stevens, anlayamadığı bir şekilde kendini bir trende seyahat ederken bulur. Karşısındaki yabancı kadın kendisini tanıdığını belli eden konuşmalar yapınca, Stevens ortamdan uzaklaşmak için banyoya sığınır ve bu kez aynada tanımadığı bir yüzle karşılaşır. Cüzdanında ilgisiz bir öğretmenin kimliğini bulunca tren gümbürtüyle havaya uçar. Kaptan bu sefer gözlerini devlete bağlı yüksek teknoloji ile donatılmış bir yerde bulur. Oradaki insanlardan yeni bir teknoloji sayesinde öğretmen olarak o trende paralel dünyada yolculuk yapabildiğini ve görevinin treni havaya uçuran bombacıyı yakalamak olduğunu öğrenir. Her patlamadan sonra trene geri gönderilir ve böylece zamana karşı bir yarış başlar.

8. Örümcek Adam: Evden Uzakta / Örümcek Adam: Evden Uzakta (2019) IMDb: 7.5

Örümcek Adam serisinin devamı niteliğinde olan filmde Peter Parker, arkadaşlarıyla okul gezisindedir. Arkadaşları ve platonik aşk yaşadığı MJ ile yeterince vakit geçirmek isteyen Peter, bu yolculukta gizli bir görev üstlenmek zorundadır. Jake Gyllenhaal ise bu sefer kötü karakter Mysterio olarak karşımıza çıkıyor.

7. Zodyak (2007) IMDb: 7.7

Jake Gyllenhaal, kendini kanıtlamış yönetmen David Fincher’ın bu filminde gizemli bir seri katili kovalamak için yıllarını harcamış dedektiflerden birini oynuyor. San Francisco’da yakalanamayan bir seri katil, yolladığı mektuplar ve şifreli ihtarlarla polisle dalga geçiyor. Uzun süre kendisinden haber alınamayan katil yıllar sonra yeniden ortaya çıkınca, onu yakalamayı kafasına koymuş dört dedektif bu sonu gelmez takibe yeniden başlar.

6. Brokeback Dağı / Brokeback Dağı (2005) IMDb: 7.7

Zor koşullarda yaşayan bir çiftçi ile bir kovboyun yolları Brokeback Dağı bölgesindeki bir çiftlikte kesişir. Edebi bir uyarlama olan sinemada ikilinin ortasında başlayan yakınlaşma daha da güçlenir. Usta yönetmen Ang Lee’nin çektiği sinema, eşcinsel aşk sinemaları arasında bir ikon olarak görülüyor.

5. Gece Gezgini / Gece Gezgini (2014) IMDb: 7.9

Lou Bloom, geceleri elinde kamerasıyla şehirde dolaşan hırslı bir genç adamdır. Hatalı olayları tüm şiddetini yansıtarak sinemaya taşıyan Lou, kısa süre sonra şehrin değerli bir televizyonunda gece muhabiri olarak çalışmaya başlar. Ancak mesleğinde yükselmek için kullandığı yöntemlerin bir bedeli olacağından habersizdir.

4. Donnie Darko / Karanlık Yolculuk (2001) IMDb: 8.0

Jake Gyllenhaal’ın ilk filmi, Donnie Darko adlı genç bir adamın gece odasına gelen insan-tavşan bir yaratığın peşinden sürüklenmesini konu alıyor. Yaratık 28 gün 6 saat 42 dakika 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söyleyince Donnie Darko sosyal hayatını bir kenara bırakır ve bu gizemli tavşanın peşine düşer.

3. Mahkumlar (2013) 8.1

Jake Gyllenhaal, The Enemy ve Place of Fire filmlerinin yönetmeni Denis Villeneuve ile yeniden rol aldığı filmde Dedektif Loki rolünü yeniden canlandırıyor. İki küçük kızı kaybolunca iki aile Şükran Günü yemeği için bir araya gelir. Başvurdukları polisten olumlu sonuç alamayan babaları Keller Dover, başarılı dedektif Loki’den yardım ister. Filmde Keller Dover’ı Hugh Jackman canlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu