Ekonomi

Bakan Kacır: Son 12 ayda 5,4 milyar dolarlık savunma sanayii ihracatı yapıldı

MÜSİAD Vizyoner ’23 Zirvesi TİM Show Center’da başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır burada yaptığı konuşmada, 21 yılda yerli ve milli bir anlayışın temellerini attıklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde birçok alanda büyük atılımlar yaptıklarını ifade etti.

Dev bir Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosistemi kurduklarını belirten Kacır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sanayicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek planlı sanayi altyapıları kurduk. Özel sektörün yatırım iştahını artıracak teşvik paketlerini hayata geçirdik. Yerel kalkınma dinamiklerini harekete geçirirken sanayiye, KOBİ’lere, akademisyenlere ve girişimcilere devlet destekleri sunduk. .

Bugün ülkemiz 101 teknoparkta 9.800’ü aşkın işletmeyle teknoloji geliştirme yolculuğuna devam ediyor. “1600’ün üzerinde Ar-Ge ve tasarım merkezimizle 222 bin kişilik büyük bir Ar-Ge ordumuz var.”

Kacır, Türk sanayisinin küresel üretim üslerinden biri olduğunu vurgulayarak, “2002 yılında 36 milyar dolarlık ihracatımız vardı. Bugün 254 milyar dolarlık rekor bir ihracattan bahsediyoruz. Bu ihracatın yaklaşık 240 milyar doları yapılıyor” İmalat sanayinin başındayız.” bilgiyi verdi.

Kacır, bu toprakların 60 yıllık hayalini, kamu destekli özel sektör kuruluşu Togg ile hayata geçirdiklerini belirtti.

Yeni nesil sanayi politikasının en somut örneklerinden Togg ile yeni bir yolculuğa çıktıklarını belirten Kacır, mobilite teknolojilerinin yıldızı bir Türkiye hayal ettiklerini vurguladı.

haber-genc.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu